Trening czyni mistrza

Stare powiedzenie ale jakże aktualne, ale czy na pewno w ratownictwie. Wiadomym jest, że w ratownictwie morskim bezkonkurencyjnymi nacjami podczas mistrzostw świata są Australijczycy, Nowo Zelandczycy, Amerykanie oraz RPA. Gdzie się podziała Europa, co tak naprawdę predysponuję wyżej wymienione nacje do wygrywania konkurencji morskich. Raczej nie chodzi tu o geny jak w przypadku sprinterów, a raczej o dostępność plaż do trenowania i pracy.

Porównując bądź co bądź króciutki sezony w Polsce do sezonu w Australii który potrafi trwać nawet 10 miesięcy widać jak ogromną przewagę daje im klimat. Czy w takim razie nasi ratownicy są tak słabi porównując ich do ratowników z innych nacji. Prawdopodobnie nie, nasze morze jest specyficzne i wymaga trochę innych kwalifikacji, formę pływacką można spokojnie wyrobić w ciągu pozostałych miesięcy na basenie. A co z innymi umiejętnościami np pływanie na desce ratowniczej. No cóż mówi się, że jazdy na rowerze się nigdy nie zapomina czy i tak jest z pływaniem na desce. Na pewno raz nauczone umiejętności procentują, dając wielką satysfakcję i przyjemność oraz chęci do dalszego rozwijania umiejętności.

Nie wychowujemy się wśród wielkich fal oraz szkół surfingowych, dlatego pływanie na desce ratowniczej nie przychodzi nam tak łatwo jak Johnowi z Hawaii. Pierwsze kroki są dość irytujące, jak niestabilna jest ta deska, kto to wymyślił do pracy ratowniczej powtarzamy sobie zaliczając kolejną wywrotkę. Jeśli jednak nie zrazimy się na samym początku  i w dalszym ciągu będziemy trenować już po krótkim czasie będziemy czerpać z tej umiejętności wiele frajdy. Dlatego tak ważne jest aby wykorzystywać każdą możliwą chwilę w sezonie do szlifowania swoich umiejętności, umiejętności których nie wyćwiczymy na basenie.

Takie umiejętności ćwiczą ratownicy firmy Doran Ratownictwo Wodne z wykorzystaniem deski ratowniczej, skutera ratowniczego z platformą oraz hybrydy ratowniczej. Umiejętności z którymi choć w części powinni zostać zapoznani na kursie ratowniczym, ale to historia na inny wpis. Zapraszam do obejrzenia filmu z naszych treningów z użyciem deski ratowniczej w obecnym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *