O NAS

vlcsnap-2016-04-06-22h41m59s348

Firma powstała w 1994 r. w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na plażach nadmorskich całej Gminy Rewal.

Zadanie w zakresie bezpieczeństwa całej Gminy zlecono na okres próbny 1 roku nowopowstałemu podmiotowi gospodarczemu pod nazwą Ratownictwo Wodne „DORAN .

Szef firmy- Paweł Dorantowicz od roku 1981 tj. od momentu uzyskania uprawnień Starszego Ratownika Wodnego corocznie, będąc zatrudniany przez ww. podmioty, kierował zabezpieczeniem plaż początkowo w miejscowości Niechorze a następnie Pogorzelicy i Pobierowa, a od roku 1992 odpowiadał za bezpieczeństwo całej Gminy Rewal, pełniąc funkcję koordynatora wszystkich ratowników.

W 1995 r. zgodnie z obowiązującymi przepisami został ogłoszony przetarg na realizację zadań w zakresie bezpieczeństwa na plażach nadmorskich całej Gminy, który wygrała Firma Ratownictwo Wodne „DORAN” i przez okres kolejnych 5 lat zadanie to Firma „DORAN” wykonywała.

W wyniku różnicowania się zadań, powiększania ilości stanowisk ratowniczych, początkowo z 11 a następnie do 22, Firma „DORAN” stając do kolejnych przetargów nieprzerwanie wykonywała zabezpieczenia plaż, zawężając pole działania poprzez Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelicę, aż do chwili obecnej: Niechorze i Pogorzelica.

W wyniku konkursu organizowanego przez PZU kąpieliska Firmy „DORAN” znalazły się w pierwszej piątce najlepszych kąpielisk morskich polskiego wybrzeża. Dowodem wysokiej oceny sprawności ratowników ”DORAN” było zakwalifikowanie się do finału Mistrzostw Nivea w Sopocie oraz wygranie pod rząd 10 edycji regionalnych mistrzostw ratowniczych.

Oprócz ratowania życia ludzkiego Firma „DORAN” udzielała pomocy jednostkom pływającym na morzu , czego dobitnym przykładem jest ratowanie jachtu niemieckiego
w dniu 31 sierpnia 2002 r. w późnych godzinach nocnych w pobliżu molo w Niechorzu, a następnie odholowanie go przy pomocy własnych jednostek do naprawy do Dziwnowa.

Firma zatrudnia średnio 30 ratowników obsadzając nimi osiem stanowisk ratowniczych usytuowanych głównie przy zejściach na plaże na łącznej długości 800 m.
5 stanowisk jest w Niechorzu , 3 w Pogorzelicy. Na tereny niestrzeżone wysyłane są patrole w rejony zagrożone szczególnie jak np. pirsy rybackie i molo.

Firma działa na łącznym obszarze 15 km prowadząc często patrolowanie plaż z lądu samochodem terenowym marki Nissan Pickup oraz łodziami motorowymi odcinek wybrzeża od Rewala-Śliwina aż do Mrzeżyna.

Ratownicy Firmy „DORAN” oprócz zadań wynikających z umowy z lokalnymi władzami w zakresie bezpieczeństwa plaż, pełnią w okresie letnim całodobowe dyżury (nieodpłatnie) współpracując z Centrum Powiadamiania CKRW w Sopocie w ramach tel. 601 100 100.

W całym dwudziestoletnim okresie istnienia Firmy Ratownictwo Wodne „DORAN nie zdarzyło się nigdy utonięcie na plażach strzeżonych zabezpieczanych przez nią,
a nadanie im statusu „Błękitnych Flag” stanowi przykład wysokiej oceny pracy.

JESTEŚ ZAINTERESOWANY